İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na seçildi

Yerel yöneticilerin partilerinin olduğunu ancak aslolanın vatandaşa hizmet olması gerektiğini vurgulayarak seçimden sonra siyasi refleksleri bırakıp hizmetlere odaklanılması gerektiğinin altını çizen Başkan Çalık, “Vatandaş, bu zor zamanlarda devletin sıcak elini yanında görmek istiyor. Bizler yerel yönetimler olarak merkezi yönetimin refleks gösteremediği noktalarda ayrım yapmaksızın vatandaşımızın yanında olmalıyız.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Meclis’i, 2024-2029 dönemi yönetimini seçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda meclis üyelerinin oylarıyla MBB’nin yeni başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu. Marmara Bölgesi’ndeki büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları ile meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen, encümen ve komisyonların seçildiği MBB’nin 2024 yılı olağan birinci toplantısında, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na seçildi.

İmamoğlu: Türkiye’de 3 kişiden 1’i Marmara Bölgesi’nde yaşıyor

Başkanlık seçimi öncesinde ev sahibi sıfatıyla konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Marmara Bölgesi, yüz ölçüm olarak Türkiye’nin 9’da 1’ine denk geliyor. Ama bir başka bakış açısıyla, Türkiye’mizde 3 vatandaşımızdan 1’inin yaşadığı bir yer. Bu kadar ters orantılı bir yerleşim, dünyada bir bölgenin, bir yörenin üzerine bu kadar yük edilmiş bir yoğunluk, çok fazla rastlanır bir durum değil. Bunun sorumluluğu olduğu kadar sorunları da var. Hepimizin omuzlarında olan sorumluluk tarafı var. Ama bir yanıyla da yığılmış sorunları var. Çözümlerin de hiçbirisi bireysel marifetle ya da sadece bir ilçenin, beldenin ya da bir büyükşehirin marifetiyle çözülmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: MBB, kolaylaştırıcı ve destekleyici bir rol üstlenmeli

Konuşmasında, Marmara Bölgesi ve yakın çevresinin en önemli beka sorununun deprem konusu olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Bu meseleyi partiler üstü, siyaset üstü bir sürece taşıyarak ayrımlar yapmadan bu anlayışla yönetmek hepimiz için elzemdir. Marmara Bölgesi’nde yaşayan halkın güvenliği için, kentsel dayanıklılığın arttırılması, deprem risklerinin yönetimi ve afet riskinin azaltılması açısından uzun vadeli, sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesi hepimizin, tüm kamu yöneticilerinin boynunun borcu olduğunu hep birlikte bilmek zorundayız. Bu konuda MBB, kolaylaştırıcı ve destekleyici bir rol üstlenmeli ve doğal afet ve depremlere yönelik yapılan farklı eylem planlarını, çelişkileri çok üst seviyede yapıcı bir anlayışla ortaya koymalı ve çok güçlü önerileri geliştirmelidir” şeklinde konuştu.

Çalık: Merkezi yönetimle uyumlu çalışmaların içinde olduk

Yerel yöneticilerin partilerinin olduğu ancak aslolanın vatandaşa hizmet olduğunu vurgulayarak seçimden sonra siyasi refleksleri bırakıp hizmetlere odaklanılması gerektiğinin altını çizen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Vatandaş, bu zor zamanlarda devletin sıcak elini yanında görmek istiyor. Bizler yerel yönetimler olarak merkezi yönetimin refleks gösteremediği noktalarda ayrım yapmaksızın vatandaşımızın yanında olmalıyız. Aslında yerel ve merkezi yönetim, insan metabolizmasına benziyor. İskelet yapımızı merkezi yönetim oluştururken kaslar ve bağlar yerel yönetimlerdir. Dolayısıyla uyum içinde çalışmaları gerekir. Biz mümkün olduğunca merkezi yönetimle uyumlu çalışmaların içinde olduk ama bugün de Marmara Belediyeler Birliği içerisindeyiz ve çok güzel bir uyumu gösteriyor arkadaşlarımız” dedi.

Çalık: Bölge çok ciddi risklerle karşı karşıya

Marmara Bölgesi’nin çok ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu dile getiren Başkan Çalık şunları söyledi, “Türkiye ekonomisinin büyük bir kısmı Marmara Bölgesi’nde dönerken bir taraftan da deprem riskiyle karşı karşıya. O sebepten bu tür birliklerin çok önemli bir yeri var. 6 Şubat depremlerini yaşamış bir memleketin evlatları, yerel yöneticileriyiz. Dolayısıyla yapamadıklarımızdan dolayı vatandaşın çok zor durumda kaldığı anları da hep birlikte gördük. İnsanlara ilk 24 saat içinde yetişememek ve öncesinde hazırlıkların yapılamaması vatandaşın da tek başına kalmasına sebebiyet veriyor. Ben ana odağın deprem ve çerçevesinde şekillenmesi gerektiğini düşünen bir yerel yöneticiyim. Geçen dönem yaptığımız bütün faaliyetlerin ana odağına depremi ve deprem öncesi hazırlıklarını koyduk. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden, fikirlerinden ilham alıyoruz Cumhuriyet gençleri olarak. Atatürk hep şunu söyledi: Felaket ve felaketlere önceden çalışmak lazımdır, felaket başa geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x