Şimşek’in maaşı 694 dolar artacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretin 524 dolarla tarihin en yüksek zirvesini yakaladığını, bu seviye dikkate alındığında asgari ücretin düşük olmadığını söyledi. Ancak Şimşek’in kendi aldığı bakan maaşı ve milletvekili emeklisi aylığından oluşan toplam 241 bin 320 liralık gelirini, “Büyük fedakarlık yapıyorum” sözleriyle açıklaması, tepkilere yol açtı. Asgari ücreti dolar üzerinden açıklayıp reel kayıp yaşanmayacağını ifade eden Şimşek’in iddiasının aksine bu yıl asgari ücretli hem dolar hem TL’de büyük kayıp yaşarken Şimşek, hem dolar hem TL bazında kazançlı çıkacak.

8.891 DOLARA ÇIKACAK

Bakan Şimşek, halen 144 bin 362 lira bakan maaşı, 96 bin 958 lira da milletvekili emekli aylığı alıyor. Toplam 241 bin 320 lira olan bu gelir yılın başında 8 bin 197 dolara karşılık geliyordu. Şimşek’in hem maaşına hem de aylığına bu ay yüzde 20 civarında zam yapılacak. Böylece Şimşek’in aylık eline geçen para 694 dolar artarak 8 bin 891 liraya çıkacak. Üstelik bu artış yılın başında 29.44 olan dolar kurunun bugün 32.65 TL’ye yükselmiş olmasına rağmen gerçekleşecek. Şimşek’in fedakarlık diyerek beğenmediğini ima ettiği geliri dolar karşısında bile artarken asgari ücrette büyük kayıp yaşandı. Yılın başında asgari ücret 578 dolara karşılık geliyordu. Ancak temmuz başına gelindiğinde asgari ücret 521 dolara düştü. Her bir asgari ücretli 57 dolar kaybetti. Asgari ücrete zam yapılmaması halinde bu kayıp yıl sonuna kadar artarak devam edecek.

‘Togg’un zırhlı aracı çıkarsa onu kullanırım’

Ekonomiye dair açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Tasarruf paketiyle birlikte kamuda kullanılan yabancı menşeli lüks makam araçları uzunca süre tartışılmış, her fırsatta tasarruf tedbirlerine dikkat çeken Şimşek’in de Mercedes marka lüks makam aracı kullanması eleştirilere neden olmuştu. Şimşek, ‘yerli ve milli araç’ olarak tanıtılan Togg yerine makam aracı olarak Mercedes marka araç kullanmasına ilişkin açıklama yaptı. Togg aracının zırhlı modelinin olmadığını, bundan dolayı zırhlı Mercedes kullandığını açıklayan Şimşek, “Yarın Togg’un zırhlı aracı çıkarsa tabii ki Togg’un zırhlı aracını kullanırız ama şu anda yok” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x